DARMOWA DOSTAWA od 99 zł
Reprodukcje Obrazów van Gogha. Vincent van Gogh był holenderskim malarzem tworzącym w Holandii, Belgii, Francji i Anglii, a czołówka najbardziej znanych postaci w całej historii sztuki to właśnie przede wszystkim Vincent van Gogh. Obrazy jego wywierały i nadal wywierają wielki wpływ na artystów na całym świecie, a miliony osób dekoruje swoje wnętrza reprodukcjami dzieł van Gogha.
Jako malarz Vincent van Gogh reprezentował kilka kierunków sztuki, między innymi postimpresjonizm i ekspresjonizm. Vincent van Gogh urodził się w roku 1853 w rodzinie reprezentującej wyższą klasę średnią. Jego ojciec, Theodorus van Gogh, był pastorem, matka zaś – Anna Cornelia Carbentus – artystką. Powodowało to, że od najmłodszych lat Vincent miał stały kontakt ze sztuką.
Naukę rysunku rozpoczął w gimnazjum w Tilburgu. Jego nauczycielem był Constant Cornelis, który w malarstwie odrzucał technikę na rzecz chwytania chwil i obserwacji przyrody oraz scen życia codziennego. To dlatego już wczesne obrazy Vincenta van Gogha prezentują utrwalony i skonkretyzowany w późniejszych latach charakterystyczny styl.
Od 1869 roku twórca zajmował się handlem sztuką, początkowo w Hadze, następnie w Londynie. Był to jeden ze szczęśliwszych okresów, jakie przeżył Vincent van Gogh. Dzieła malarskie innych artystów sprzedawały się doskonale, osiągały wysokie ceny, tak więc w wieku niespełna dwudziestu lat osiągał dochody wyższe niż ojciec.
Reprodukcje obrazów van Gogha, tak dziś popularne na całym świecie, opierają się na dziełach powstałych w większości w ostatniej dekadzie życia artysty, jednak zanim zostały stworzone, van Gogha czekała długa artystyczna i życiowa droga. Przez pewien czas był bardzo pobożny, fascynował go monastycyzm, czyli forma religijności oparta na regule zakonnej i życiu w klasztorze. Chciał nawet zostać pastorem, jednak nie zdał odpowiedniego egzaminu.
Mieszkał w Paryżu, a w styczniu 1879 roku objął stanowisko misjonarza w okręgu górniczym Borinage w Belgii, skąd jednak został zwolniony przez władze kościelne za podważanie godności kapłaństwa. Niedługo później po raz pierwszy trafił do azylu dla psychicznie chorych w Geel.
W roku 1880 poważniej zaczął myśleć o sztuce jako głównym życiowym zajęciu, podjął więc naukę na Academie Royale des Beaux-Arts w Brukseli.
Malarstwo van Gogha z tamtego okresu określane jest jako depresyjne. Charakteryzuje się wpływami holenderskimi w postaci stonowanej, raczej ciemnej kolorystyki, tak różnej od feerii barw, która wypełnia najsłynniejsze obrazy Vincenta van Gogha z lat późniejszych.
W 1886 roku, na cztery lata przed śmiercią, artysta przenosi się do Paryża, gdzie studiuje w studiu Fernanda Cormona. Poznaje wówczas Camile’a Pissarro, Claude’a Moneta oraz Paula Gauguina. Pod wpływem nowych inspiracji jego obrazy stają się jaśniejsze i malowane są krótszymi, bardziej dynamicznymi pociągnięciami pędzla.
Wśród artystycznej braci van Gogh znany jest z dużego temperamentu i pobudliwości. Długie, nocne dyskusje i obsesyjne malowanie za dnia nie wpływają dobrze na jego kruche zdrowie psychiczne. Któraś z kłótni między van Goghiem a Gauguinem doprowadza do sytuacji, gdzie jeden z artystów odcina sobie kawałek ucha. Jest to oczywiście Vincent van Gogh. Portret, który artysta namalował po tym wydarzeniu jest jednym z najsłynniejszych jego dzieł.
Dekadenckie życie w Paryżu to czas, kiedy van Gogh popada w coraz większe szaleństwo i ponownie trafia do azylu dla psychicznie chorych w Saint-Remy. 27 lipca 1890 roku postrzela się z pistoletu w brzuch, w wyniku czego umiera dwa dni później w wyniku infekcji. Istnieje teoria, że w wypadku artysty brały udział osoby trzecie, zaś wersja o samopostrzale została upubliczniona po to, by uchronić prawdziwego sprawcę. Miał być nim szesnastoletni przyjaciel artysty, Rene Secretan.
W nieco ponad dekadę Vincent van Gogh stworzył ponad dwa tysiące dzieł sztuki, w tym około ośmiuset sześćdziesięciu obrazów olejnych, z których większość pochodzi z dwóch ostatnich lat jego życia.
Odważne kolory oraz dramatyczne, impulsywne i ekspresyjne pociągnięcia pędzla to niepodrabialny styl, w którym tworzył van Gogh. Kwiaty, krajobrazy, martwe natury, portrety i autoportrety – takie tematy najczęściej poruszał artysta w swoich pracach, a jego twórczość przyczyniła się do powstania podstaw sztuki współczesnej.
Inne, oprócz autoportretu z odciętym uchem, słynne obrazy van Gogha to „Słoneczniki”, „Gwieździsta noc”, „Żółty dom” oraz „Pole pszenicy z krukami”.
Źródło: Domena Publiczna